Przeciwwskazania do stosowania doksycykliny

Pomimo tego, że doksycyklina jest uniwersalnym lekiem, który skutecznie jest w stanie rozprawić się z wieloma chorobami, których źródłem są bakterie i pierwotniaki, nie każdy może poddać się kuracji z zastosowaniem doksycykliny. Lek ten nie może być stosowany przez osoby uczulone na doksycyklinę lub inne substancje, zawarte w medykamencie. Ponadto, nie mogą jej również stosować również dzieci poniżej 12 roku życia, a także pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby. Ponadto, doksycykliny nie należy stosować u kobiet będących w ciąży (szczególnie w drugim i trzecim trymestrze) oraz w trakcie karmienia piersią, bowiem substancja ta może przeniknąć przez łożysko i do mleka matki oraz niekorzystnie oddziaływać na dziecko.

Szczególną ostrożność przy stosowaniu doksycykliny powinni zachować pacjenci, u których kiedyś wystąpiły reakcje alergiczne na inne antybiotyki. W trakcie kuracji, w której głównym elementem jest doksycyklina, należy unikać wystawiania skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych. Jak wszystkie tetracykliny, również doksycyklina jest lekiem fotouczulającym. Oznacza to, że ekspozycja na światło słoneczne może wywołać pojawienie się trwałych przebarwień skórnych. Szczególną ostrożność powinni zachować także pacjenci przyjmujący równolegle z doksycykliną inne środki zawierające tetracykliny oraz chorzy na miastenię, toczeń rumieniowaty czy porfirię. Powinni oni poinformować o tych faktach lekarza przed rozpoczęciem kuracji, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów natychmiast zgłosić się po poradę lekarską. Zignorowanie tych symptomów może bowiem okazać się groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Warto pamiętać, że doksycyklina może wpływać na skuteczność działania niektórych leków. Ostrożność należy zachować stosując, m. in., antybiotyki beta-laktamowe, leki przeciwzakrzepowe i na cukrzycę. Doksycyklina może nasilać toksyczność niektórych leków. Trzeba również pamiętać, że przyjmowanie doksycykliny może zaburzać wyniki testów wykrywających, m. in., glukozę, białko czy urobilinogen w moczu. Doksycyklina może również zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stąd w trakcie kuracji doksycykliną należy stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywę).

Doksycyklinę możesz kupić bez recepty...

doksycyklina