Rzeżączka

Rzeżączka jest bakteryjną chorobą weneryczną, za której pojawienie się odpowiada Neisseria gonorrhoeae. Jest to jedna z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Zarazić się nią można zarówno bezpośrednio, podczas stosunku seksualnego (tradycyjnego, analnego czy oralnego), ale również pośrednio w wyniku kontaktu z bakterią, umiejscowioną na przedmiotach należących do osoby zarażonej.

Zazwyczaj objawy rzeżączki uwidaczniają się już w kilka dni po zarażeniu. U kobiet objawami choroby mogą być zmieniona i obfita wydzielina z pochwy, ból przy oddawaniu moczu czy krwawienie z pochwy. Z kolei u mężczyzn symptomami rozwijającej się rzeżączki są zazwyczaj częstomocz, ból przy oddawaniu moczu, pojawienie się wydzieliny na penisie czy opuchnięcie i ból jąder. Co ważne, rzeżączka w wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo, stąd tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom kontrolnym, które pomogą w szybkim jej wykryciu – nieleczona rzeżączka może bowiem przenieść się na narządy wewnętrzne, powodując zagrożenie nie tylko zdrowia, ale również życia pacjenta.

Leczenie rzeżączki doksycykliną zazwyczaj zaleca się w przypadku niepowikłanej choroby. Żeby terapia była skuteczna, zaleca się przyjmowanie 200 miligramów doksycykliny na dobę, podawanych w dwóch dawkach. Leczenie trwa zazwyczaj około tygodnia. Po kuracji niezbędne jest wykonanie badań kontrolnych, które sprawdzą, czy wszystkie bakterie wywołujące rzeżączkę zostały zwalczone.

Doksycyklinę możesz kupić bez recepty...

doksycyklina